Będzie więcej patomorfologów?

W Polsce jest niemal pięciuset patomorfologów, jednak aktywnych jest tylko około 350. Jedna trzecia tej liczby to osoby w wieku przedemerytalnym lub emeryci. Codziennie diagnozują u kogoś raka.Lekarze patomorfolodzy otrzymują materiał do badania cytologicznego czy histopatologicznego i na tej podstawie stawiają diagnozę. Od niej zaś klinicyści zazwyczaj uzależniają dalsze leczenie chorego. To jest podstawowa rola patomorfologów w systemie opieki nad chorym.

Praca patomorfologa wymaga wyśmienitej pamięci, zdolności manualnych, wyobraźni przestrzennej, cierpliwości, a przede wszystkim odporności psychicznej. Na jego barkach spoczywa bowiem duża odpowiedzialność - to on orzeka czy tzw. "zmiana" jest nowotworem. Patomorfolog jest w stanie sprawdzić, czy nowotwór zaatakował już kolejne komórki i czy trzeba je wycinać. Decyduje też, czy dany narząd nadaje się do przeszczepu.

Zleceń jest coraz więcej, a patomorfologów nie przybywa. Ponadto niemal połowa z nich jest już po pięćdziesiątce

Jest jednak nadzieja, że będzie ich więcej. W ostatnich kilku latach wzrosła liczba lekarzy specjalizujących się w patomorfologii - do 130. Ilu z nich w ciągu najbliższych pięciu lat zasili grupę polskich patomorfologów? Wielu młodych bowiem, niestety, zaczynając pracę w zawodzie, nie wytrzymuje presji oraz odpowiedzialności i często po kilku miesiącach rezygnuje.

Więcej: www.tvn24.pl


autor/ źródło: TVN24, RZ/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Lekarze rozśmieszeni (?) pakietem onkologicznym i kolejkowym ministra zdrowia


Delegaci na XII Krajowy Zjazd Lekarzy podczas obrad obejrzeli transmisję konferencji premiera i ministra zdrowia dotyczącą pakietu kolejkowego.Cholesterol zwiększa ryzyko zapaleń ścięgien

Zmiany w dokumentacji medycznej lekarzy AOS

Na mocy rozporządzenia informacja sporządzona przez lekarza leczącego pacjenta w poradni specjalistycznej, który przekazuje lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej informację o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach,…
Ekspert

Jak rozliczyć w AOS pacjenta bez karty DiLO?

Więcej wad rozwojowych to skutek niepłodności,…

Gdyby pielęgniarki miały wypisywać recepty, to...

Pakiet kolejkowy uchwalony

Sejmowa komisja zajmie się projektami dotyczącymi…

Prof. Nowiński, twórca komputerowych atlasów mózgu,…

Arłukowicz oburzony słowami krajowego konsultanta…