BCC ws. projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne

Nadmierna restrykcyjność przepisów skazuje przedsiębiorców z branży farmaceutycznej na niekonkurencyjność i ogranicza dostęp pacjentów do leków - uważają przedstawiciele Konwentu BCC.Dodają: - Dostęp do refundowanych produktów leczniczych powinien zostać zagwarantowany wszystkim podmiotom posiadającym wymagane prawem licencje i zezwolenia.

Zdaniem organizacji, procedowane obecnie w Parlamencie zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne budzą ogromne kontrowersje w zakresie zgodności z prawem konkurencji i ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

"Poprzez utrzymanie możliwości selektywnej dystrybucji produktów leczniczych, osłabiają konkurencyjność przedsiębiorstw działających na rynku dystrybucji hurtowej i aptecznej oraz pogarszają dostęp pacjentów do leków. To szkodliwe stanowisko, z którym przedstawiciele przedsiębiorców nie mogą się zgodzić" - informują w komunikacie.

"Procedowany projekt sankcjonuje dystrybucję selektywną na rynku hurtowym i aptecznym. Producenci leków, podpisując umowy dystrybucyjne z wybranymi hurtowniami farmaceutycznymi, docierają do wybranych aptek, utrudniając dostęp pacjentów do niektórych leków. Ograniczenie liczby odbiorców hurtowych i aptecznych oraz wprowadzanie przez producentów limitów dostaw leków do aptek i hurtowni powoduje, że nie są one konkurencyjne w stosunku do hurtowni związanych z producentami i aptek z nimi współpracujących" - ocenia BCC.

Zdaniem Konwentu BCC, projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne pogłębi niekonkurencyjne praktyki na rynku farmaceutycznym i osłabi pozycję polskich przedsiębiorców - średnich i małych hurtowni farmaceutycznych oraz aptek indywidualnych, a tym samym doprowadzi do pogłębienia zjawiska niedoborów produktów leczniczych na polskim rynku.

Konwent BCC podaje pod rozwagę rządu oraz Komisji Zdrowia przygotowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie zagwarantowania pacjentom dostępu do leków 
oraz stworzenia przedsiębiorcom możliwości konkurowania na rynku farmaceutycznym na równych zasadach. Organizacja rynku farmaceutycznego wymaga regulacji, które zagwarantują równy dostęp do leków refundowanych wszystkim podmiotom posiadającym stosowne licencje i zezwolenia.


autor/ źródło: BCC/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
MZ publikuje projekt rozporządzenia o Krajowym Rejestrze Nowotworów


Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia dotyczący Krajowego Rejestru Nowotworów,…Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem

Polskie urządzenie do samodzielnego wykrywania raka…

Porozumienie Zielonogórskie popiera protest pielęgniarek

Ministerstwo Finansów szykuje bat na lekarzy

Polscy lekarze wyznaczają standardy w leczeniu uszkodzeń…

Cyfryzacja polskiej medycyny przyspiesza będzie mniej…

Redakcja

W szpitalu w Tomaszowie Mazowieckim leki podaje robot

Diana - bo tak nazywa się urządzenie - podaje dokładną dawkę farmaceutyku, zgodnie z zaleceniem lekarza, tworząc indywidualny lek dla każdego pacjenta. Potem woreczek z lekiem podłączany jest choremu na oddziale. Do tej pory było tak, że farmaceuta…
RMF 24
Prasa

Jak przywrócić pacjenta na listę oczekujących?

PPOZ: oczekujemy podwyżek dla pielęgniarek POZ od…