Badanie krwi pomoże ustalić biologiczny wiek pacjenta?

Brytyjscy naukowcy opracowali nową metodę badania krwi, która pomaga ustalić biologiczny wiek pacjenta. Dzięki testowi można będzie ustalić, czy organizm danej osoby starzeje się szybciej, czy wolniej niż wskazywałaby jej data urodzenia.Zdaniem autorów badań, wiek biologiczny jest dla lekarza bardziej istotny od kalendarzowego. Pozwala przewidzieć długość życia, zidentyfikować osoby szczególnie zagrożone demencją.

Test wykrywa oznaki starzenia się komórek i w przypadku osób po 40. roku życia, pozwala obliczyć wspólny dla wszystkich komórek organizmu wiek biologiczny na podstawie zachowania 150 genów. Uzyskany wynik umożliwia prognozowanie zarówno długowieczności, jak i spadku możliwości intelektualnych.

Wyniki dotychczasowych badań nie dają jednak wskazówek, jak spowolnić proces starzenia. Jak zaznaczają autorzy, wiek i stan zdrowia to dwie oddzielne sprawy - na przykład brak aktywności fizycznej szkodzi zdrowiu, ale nie ma wpływu na tempo starzenia.

Wśród planowanych zastosowań testu są na przykład badania potencjalnych dawców narządów - niektóre starsze osoby są biologicznie na tyle młode, aby być dawcami. Z kolei ludzi, którzy starzeją się szybciej, należałoby wcześniej poddawać badaniom przesiewowym w kierunku chorób nowotworowych. Ogromne znaczenie mogłoby mieć przewidywanie, kto jest szczególnie zagrożony demencją. Metoda badania wieku biologicznego mogłaby także wpłynąć na składki ubezpieczeniowe czy wiek emerytalny.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Chrońmy dzieci przed plastrami z fentanylem


W porozumieniu z EMA Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych przypomina o ciągle pojawiających się zgłoszeniach przypadkowego narażenia…RPP: monitorowanie pacjenta przy użyciu kamer tylko…

ellaOne jednak na receptę?

NRL: : Osoby starsze powinny mieć większy dostęp…

Arłukowicz oburzony słowami krajowego konsultanta…

Świadomość Polaków na temat przewlekłych chorób…

NRL - konieczne są zmiany w rejestracji produktów…

Rząd przyjął projekt ustawy o komisjach lekarskich…

Przełomowa technologia w dolnośląskim szpitalu.…

Lekarze nie chcą sądzić swojego kolegi