Arłukowicz: prywatny gabinet nie może być przepustką do leczenia publicznego

Gabinet prywatny nie może być przepustką do leczenia publicznego - mówi w rozmowie z Rzeczpospolitą minister zdrowia i ujawnia kolejne szczegóły tzw. pakietu kolejkowego. Bartosz Arłukowicz obiecuje, że przygotowane w jego resorcie zmiany skrócą kolejki już w tym roku.- Bardzo mi zależy, aby skończył się czas, w którym ważną rolę w drodze przez publiczny system ochrony zdrowia odgrywał gabinet prywatny - podkreśla minister zdrowia.

Według jego planu pacjentom mają pomóc dwa pakiety - onkologiczny i kolejkowy. Pakiet dla chorych z nowotworem zakłada współpracę między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistą oraz onkologiem.

Natomiast w ramach pakietu kolejkowego, który ma pomóc pozostałym pacjentom, stworzonych zostanie 16 pakietów finansowania diagnostyki w specjalizacjach, do których są najdłuższe kolejki. Tu limity na badania będą obowiązywać, ale specjalista będzie premiowany za szybką diagnozę.

Taka reorganizacja systemu kolejkowego ma ukrócić praktyki, gdy pacjenci chodzili na prywatne, drogie wizyty u lekarzy, żeby w ten sposób dostać się do nich na leczenie, ale już w publicznej placówce. - Nikomu nie narzucamy, gdzie ma się leczyć - dodaje jednocześnie minister.

Więcej: www. rp.pl


autor/ źródło: RP.PL/Rynek Zdrowia


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Ministerstwo Zdrowia o planie zmian w onkologii i ograniczeniu kolejek do lekarzy


Zniesienie limitów w onkologii na etapie podstawowym, specjalistycznym oraz chemioterapii, radioterapii i chirurgii onkologicznej to jedna…Przełom w leczeniu WZW C. Jest szansa na wygranie…

Znak czasów? W Żarach chcą geriatrii zamiast porodówki

Nowa terapia leczenia bólu dla pacjentów onkologicznych

WHO wzywa: należy zintensyfikować szczepienia przeciwko…

PPOZ ostrzega: pracę straci około 3 tys. lekarzy!

Rodzice żądają 1 mln zł zadośćuczynienia za…

Resort zdrowia rozważa refundację prewencyjnej mastektomii

Kierownik apteki tylko ze specjalizacją?

Prof. Jędrzejczak ostro o nowych przepisach dla konsultantów