Arłukowicz oburzony słowami krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych

Najważniejsze jest opanowanie emocji – powiedział minister zdrowia w odniesieniu do słów prof. Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, który uważa, że Polska nie jest przygotowana na walkę z tym wirusem.Arłukowicz uważa, że Polska nie jest szczególnie zagrożona wirusem Ebola – procedury cały czas są wdrażane, wojewodowie są przygotowani, jesteśmy w stałym kontakcie – powiedział minister. – Staramy się bez zbędnych emocji, ale maksymalnie profesjonalnie przygotować do potencjalnej styczności z ebolą w Polsce.

Tymczasem krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych uważa, że Polska nie jest gotowa na walkę z wirusem Ebola, brakuje przede wszystkim specjalistycznych kombinezonów.

Zarzuty prof. Andrzej Horbana odpiera minister zdrowia. Bartosz Arłukowicz powiedział, że jest oburzony słowami krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Jak powiedział, dzwonił do 10 kluczowych szpitali, które potwierdziły, że są gotowe na walkę z wirusem Ebola.

Zdaniem specjalisty do spraw szczepień i chorób zakaźnych dr Pawła Grzesiowskiego Polska jest dobrze przygotowana do walki z wirusem, a zagrożenie zakażeniem jest niewielkie. Specjalista nie chciał spekulować, czy polskie szpitale mają specjalistyczne kombinezony.

Przypomnijmy co Ewa Kopacz powiedziała o eboli:

- Nie możemy lekceważyć wirusa Ebola – powiedziała premier Ewa Kopacz po spotkaniu z prezydentem Francji. W Europie rośnie niepokój związany z rozprzestrzenianiem się wirusa. 6 października ebolę potwierdzono u hiszpańskiej pielęgniarki. Jej choroba jest pierwszym poza Afryką Zachodnią przypadkiem zarażenia ebolą.

Z kolei w Macedonii zmarł chory na gorączkę krwotoczną Brytyjczyk, a władze odcięły dostęp do hotelu, w którym przebywa jeszcze jeden zakażony. Czy ebola stanowi realne zagrożenie dla Europy? Bez wątpienia, skoro był to jeden z głównym tematów rozmów premier Ewy Kopacz z prezydentem Francji François Hollandem.

- Doszliśmy do wniosku z prezydentem Hollandem, że przy okazji Rady Europejskiej, warto pomyśleć o wcześniejszym spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej. Wszystko po to, żeby ujednolicić sposób postępowania, wyznaczyć standardy i to zarówno dotyczące postępowania z chorymi, czyli standardy leczenia, ale też standardy zachowania i personelu. To jest istotne, żebyśmy dziś ustalili jeden kierunek działania, bo akurat tego wirusa zlekceważyć nie można – powiedziała Ewa Kopacz, która spotkała się z prezydentem Francji François Hollandem.


autor/ źródło: xnews/rmf24.pl/tvn24.pl/medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zmiany w POZ będą wprowadzane stopniowo, część z nich będzie poprzedzona pilotażem - zapowiada Konstanty Radziwiłł


Zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej będą wprowadzane stopniowo - powiedział PAP minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Przebudowa systemu…Redakcja

Zarządzenie NFZ ws. zespołu ds. finansowania SOR

NFZ przedstawił zarządzenie nr 35/2014/GPF prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 27 czerwca 2014 r. zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. opracowania nowych rozwiązań systemowych finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie szpitalnego…
Narodowy Fundusz Zdrowia
NFZ
Redakcja

Zapaść szpitali dzięcięcych. Których?

Aby ratować zrujnowane finansowo szpitale dziecięce, władze Mazowsza chcą je połączyć. – Połączenie ma na celu wzmocnienie pozycji szpitali. Trwają analizy, które miałyby pokazać, jak podzielą się zadaniami – przyznaje rzeczniczka Urzędu…
TVN24.pl
Prasa

Naukowcy kwestionują skuteczność znanego leku na…

Księża i etycy oburzeni komunikatem abp. Dzięgi…

Mapy potrzeb zdrowotnych - czy mogą prowadzić na…

Eksperci: nietrzymanie moczu potrafi zrujnować życie

Anonimowe opinie o lekarzach w internecie. Koniec…

NRL o oczekiwaniach środowiska ws. reformy ochrony…

Redakcja

SLD chce odwołania prof. Chazana ze stanowiska

Lewica dołącza też wniosek o kontrolę szpitala ginekologiczno-położniczego im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego na Mokotowie. Chce odwołania ze stanowiska jego dyrektora prof. Bogdana Chazana, który jest jednym z 3 tys. sygnatariuszy deklaracji…
Gazeta Wyborcza
Prasa