Arłukowicz oburzony słowami krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych

Najważniejsze jest opanowanie emocji – powiedział minister zdrowia w odniesieniu do słów prof. Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, który uważa, że Polska nie jest przygotowana na walkę z tym wirusem.Arłukowicz uważa, że Polska nie jest szczególnie zagrożona wirusem Ebola – procedury cały czas są wdrażane, wojewodowie są przygotowani, jesteśmy w stałym kontakcie – powiedział minister. – Staramy się bez zbędnych emocji, ale maksymalnie profesjonalnie przygotować do potencjalnej styczności z ebolą w Polsce.

Tymczasem krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych uważa, że Polska nie jest gotowa na walkę z wirusem Ebola, brakuje przede wszystkim specjalistycznych kombinezonów.

Zarzuty prof. Andrzej Horbana odpiera minister zdrowia. Bartosz Arłukowicz powiedział, że jest oburzony słowami krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Jak powiedział, dzwonił do 10 kluczowych szpitali, które potwierdziły, że są gotowe na walkę z wirusem Ebola.

Zdaniem specjalisty do spraw szczepień i chorób zakaźnych dr Pawła Grzesiowskiego Polska jest dobrze przygotowana do walki z wirusem, a zagrożenie zakażeniem jest niewielkie. Specjalista nie chciał spekulować, czy polskie szpitale mają specjalistyczne kombinezony.

Przypomnijmy co Ewa Kopacz powiedziała o eboli:

- Nie możemy lekceważyć wirusa Ebola – powiedziała premier Ewa Kopacz po spotkaniu z prezydentem Francji. W Europie rośnie niepokój związany z rozprzestrzenianiem się wirusa. 6 października ebolę potwierdzono u hiszpańskiej pielęgniarki. Jej choroba jest pierwszym poza Afryką Zachodnią przypadkiem zarażenia ebolą.

Z kolei w Macedonii zmarł chory na gorączkę krwotoczną Brytyjczyk, a władze odcięły dostęp do hotelu, w którym przebywa jeszcze jeden zakażony. Czy ebola stanowi realne zagrożenie dla Europy? Bez wątpienia, skoro był to jeden z głównym tematów rozmów premier Ewy Kopacz z prezydentem Francji François Hollandem.

- Doszliśmy do wniosku z prezydentem Hollandem, że przy okazji Rady Europejskiej, warto pomyśleć o wcześniejszym spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej. Wszystko po to, żeby ujednolicić sposób postępowania, wyznaczyć standardy i to zarówno dotyczące postępowania z chorymi, czyli standardy leczenia, ale też standardy zachowania i personelu. To jest istotne, żebyśmy dziś ustalili jeden kierunek działania, bo akurat tego wirusa zlekceważyć nie można – powiedziała Ewa Kopacz, która spotkała się z prezydentem Francji François Hollandem.


autor/ źródło: xnews/rmf24.pl/tvn24.pl/medexpress


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Jest odpowiedź Infarmy w sprawie leków biopodobnych


Dyrektor Generlany Infarmy Paweł Sztwiertnia odpowiada na list wiceministra zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego dotyczący leków biopodobnych.8-10 proc. zawałów kończy się zgonem, 20 lat temu…

Redakcja

OZZL broni lekarzy nie posiadających tytułu specjalisty

ZK OZZL zaapelował do ministra zdrowia i NRL o poparcie swego stanowiska. Więcej: www.
OZZL
Komunikat

Posłowie: choroby rzadkie wymagają szczególnej…

Łódź: nie czekają do 2015 r. - już znieśli limity…

Składnik marihuany pomocny w leczeniu kości

Od 2015 roku zmiany w przepisach dotyczących pracowniczych…

Jedna trzecia chorych umiera w pierwszych 3 miesiącach…

Jeśli komuś wiara nie pozwala być lekarzem, to…

Więcej lądowisk i lekarzy medycyny ratunkowej