Aptekarz też lekarz, czyli nowe trendy w systemie ochrony zdrowia

Farmaceuci powinni przejąć część konsultacyjnych kompetencji lekarzy – zgodnie twierdzili eksperci na londyńskiej konferencji Merck Consumer Health.


To ma być jeden z wiodących trendów przyszłości ochrony zdrowia. Farmaceuci mogą z powodzeniem wziąć na siebie część kompetencji lekarzy POZ. W dolegliwościach nie wymagających specjalistycznych badań farmaceuta może doradzić właściwą terapię, zalecić jakie środki lecznicze powinny być stosowane, w jakich dawkach i jak długo. „10% populacji pojawia się w aptekach co najmniej raz w tygodniu. To jest 4 razy częściej niż u lekarzy POZ – mówił Ash Soni Obe, Prezes Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – W Anglii już teraz farmaceuci ordynują medykamenty, które dawniej mogli wypisywać tylko lekarze, np. szczepionki na grypę”. W całej Europie zauważalny jest niedobór lekarzy i pielęgniarek. Z drugiej strony coraz lepiej wykształcone społeczeństwa mają niczym nieograniczony dostęp do wiedzy o chorobach i leczeniu. Rynek napędza coraz powszechniejsza świadomość zdrowotna przekładająca się na 3 pojęcia konstytuujące integralne postawy: Samodiagnoza, Samoleczenie i Samopłacenie. Tym tendencjom sprzyjają rządy uginające się pod presją coraz trudniejszego do udźwignięcia ciężaru wydatków zdrowotnych. W świecie zdominowanym przez urządzenia mobilne pojawiają się coraz bardziej sensowne aplikacje pozwalające zarządzać własnym zdrowiem. Farmaceuta może być w tym systemie kompetentnym doradcą. „Jeśli do apteki przychodzi pacjent narzekający na zmęczenie, to farmaceuta może zapytać – a czy brałeś pod uwagę niedobór witaminy D” – podaje przykład Soni Obe i sugestywnie dodaje – Farmaceuci uczą się na studiach o właściwościach leków przez 3 lata, a lekarze tylko przez 6 miesięcy”. Rzecz jasna nie chodzi o zastępowanie lekarzy i profesjonalnej diagnostyki medycznej. To ma być tylko logiczne uzupełnienie i rozwinięcie systemu zgodne z regułami rozwoju edukacji i technologii. W ochronie zdrowia najbliższej przyszłości pracujący z pacjentem tandem - lekarz/pielęgniarka zmieni się w tercet –lekarz, pielęgniarka, farmaceuta.


autor/ źródło: W. Laskowski, Medexpres.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Rząd za większą ochroną praw pacjenta - przyjęto założenia


Zwiększenie zakresu ochrony praw pacjenta, m.in. jeśli chodzi o dokumentację medyczną, oraz skuteczności postępowań i interwencji podejmowanych…Resort zdrowia rozważa refundację prewencyjnej mastektomii

Za kilka lat nowotwór będzie najczęstszą przyczyną…

Wakacyjne infekcje dziecięce

70 proc. Polaków należy do grupy zagrożonej czerniakiem

PRO apeluje o pilne działania ws. klauzuli sumienia

Analogi GLP-1 nadal poza listą refundacyjną

Uwagi NRL ws. "Policy paper dla ochrony zdrowia..."

Raport: w 2050 r. oporność na antybiotyki może…

Tymczasowe zalecenia dla pracodawców w związku z…