Agencja cofa pozwolenia na pasty zawierające arszenik

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków (Committee for Medicinal Products for Human Use; CHMP) zalecił cofnięcie w UE pozwoleń na dopuszczenie do obrotu past dentystycznych Caustinerf arsenical, Yranicid arsenical i powiązanych produktów. Powodem są podejrzewania o działanie genotoksyczne (uszkodzenie materiału genetycznego w komórkach) i wywoływanie obumierania tkanki przy zębach. Pasty dentystyczne zawierające składnik na bazie arszeniku, trójtlenek arsenu, były stosowane przy usuwaniu uszkodzonych nerwów w miazdze zębowej  (wnętrze zęba).

W przeprowadzonym przeglądzie danych odnoszących się do korzyści i ryzyka dla tych produktów dentystycznych, z analizy danych laboratoryjnych i z badań populacyjnych wynika, że arszenik w nich zawarty może stwarzać zagrożenie działania genotoksycznego, co może zwiększać ryzyko nowotworów. Dodatkowo, pojawiła się niewielka liczba przypadków, w których arszenik prawdopodobnie przedostał się do okolic przyzębnych, powodując obumarcie tkanki, także kostnej (martwica).


autor/ źródło: urpl.gov.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Działanie szpitali dla zysku nie przekreśla ich misji


Działanie dla zysku przez szpitale, samo w sobie, nie przekreśla możliwości pełnienia misji - tak w piątek (13 maja) OZZL skomentowało…Butelka whisky to wyraz wdzięczności czy już łapówka?

Kujawsko-Pomorskie: Aleksander Goch konsultantem wojewódzkim…

Redakcja

Zmiana zarządzeń w zakresie lecznictwa szpitalnego

W przypadku zarządzenia ws. leczenia szpitalnego (nr 23/2014/DGL) wchodzi ono w życie z dniem podpisania. Zarządzenie w zakresie chemioterapii (nr 22/2014/DGL) wchodzi w życie z dniem 1 maja 2014 roku.Więcej: 
NFZ
NFZ

Zaniedbane domy jednorodzinne w Polsce przyczyną…

W łódzkim osiem poradni wycofało się z pakietu…

Dostęp do dokumentacji medycznej nie dla konsultanta…

Polska na ostatnim miejscu w rankingu zaufania do…

Nadal w sposób nieludzki traktujemy m.in. chorych…

Dyrektywa transgraniczna owocuje nowymi urzędnikami