Agencja cofa pozwolenia na pasty zawierające arszenik

Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi Europejskiej Agencji Leków (Committee for Medicinal Products for Human Use; CHMP) zalecił cofnięcie w UE pozwoleń na dopuszczenie do obrotu past dentystycznych Caustinerf arsenical, Yranicid arsenical i powiązanych produktów. Powodem są podejrzewania o działanie genotoksyczne (uszkodzenie materiału genetycznego w komórkach) i wywoływanie obumierania tkanki przy zębach. Pasty dentystyczne zawierające składnik na bazie arszeniku, trójtlenek arsenu, były stosowane przy usuwaniu uszkodzonych nerwów w miazdze zębowej  (wnętrze zęba).

W przeprowadzonym przeglądzie danych odnoszących się do korzyści i ryzyka dla tych produktów dentystycznych, z analizy danych laboratoryjnych i z badań populacyjnych wynika, że arszenik w nich zawarty może stwarzać zagrożenie działania genotoksycznego, co może zwiększać ryzyko nowotworów. Dodatkowo, pojawiła się niewielka liczba przypadków, w których arszenik prawdopodobnie przedostał się do okolic przyzębnych, powodując obumarcie tkanki, także kostnej (martwica).


autor/ źródło: urpl.gov.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Częstsze raporty o kolejkach niczego nie zmienią


Wojewódzkie oddziały NFZ nie dysponują wiarygodnymi danymi o kolejkach w szpitalach i poradniach. W Warszawie wymyślono więc, że zmusi…W sieci przybywa nieprawdziwych informacji o produktach…

Cztery zdania odrębne do wyroku TK ws. klauzli sumienia

Sondaż: czy powinniśmy wprowadzić oświadczenia…

Nadal w sposób nieludzki traktujemy m.in. chorych…

Jest nowa nadzieja w okulistyce?

NFZ ws. kryteriów oceny ofert

Anonimowe opinie o lekarzach w internecie. Koniec…

Opinia prawna Biura Analiz Sejmowych dotyczącą stosowania…

Pielęgniarki o eboli: brakuje kombinezonów i szkoleń;…