ADHD to skutek działania pestycydów?

Jak wynika z badań lekarzy, powszechnie stosowane środki ochrony roślin, które do tej pory uznawane były za bezpieczne dla ludzi, mogą zakłócać rozwój umysłowy dzieci.Chodzi o środki wykorzystywane do zwalczania owadów. Pyretroidy są dla nich trujące, jednak mało szkodliwe dla organizmów wyższych. A przynajmniej tak się dotąd wydawało. Pod lupę ich działanie wzięli naukowcy z Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego Cincinnati - informuje Rzeczpospolita.

Zbadano 687 dzieci - chłopców i dziewczynek. Informacje pochodziły z lat 2000-2001, kiedy w USA przeprowadzono powszechne badania stanu zdrowia i żywienia (NHANES). Mniej więcej w tym samym czasie władze zakazały na obszarach zamieszkanych stosowania dwóch najpowszechniejszych wówczas pestycydów opartych na organofosforanach. To one wywoływały najpoważniejsze zatrucia ludzi. W ich miejsce zaczęto używać pyretroidów.

Najważniejszym argumentem było to, że są względnie bezpieczne dla ludzi. Teraz okazuje się, że ten rodzaj środków owadobójczych może mieć poważniejsze działanie. W badaniu NHANES pobierano m.in. próbki moczu dzieci i badano narażenie na pestycydy w grupie 8-11-latków oraz 12-15-latków.

U tych samych dzieci przeprowadzono również testy psychiatryczne mające ujawnić ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Okazało się, że u chłopców narażonych na działanie pyretroidów ryzyko wystąpienia ADHD wzrastało aż trzykrotnie w porównaniu z tymi, którzy nie mieli z pestycydami kontaktu. Dziesięciokrotne podniesienie poziomu tych markerów (chodzi o tzw. 3-PBA świadczący o kontakcie z pyretroidami) skutkowało zwiększoną impulsywnością o 50 proc.

Więcej: www.rp.pl


autor/ źródło: Rzeczpospolita


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Zdarzenia medyczne: pełna informacja o błędach szpitali powinna być jawna?


Właściciel firmy PR, powołując się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, zażądał od wszystkich 16 wojewódzkich komisji orzekających…W jakich sytuacjach można kierować pacjentów z…

Fabryki krwi? Tak, ale jeszcze nie teraz

Trwają badania kliniczne leku przeciwko chorobie…

MZ oczekuje od firm farmaceutycznych obniżek cen…

TK odroczył rozstrzygnięcie ws. tworzenia rejestrów…

Dziedziczna hipercholesterolemia może skrócić życie…

Redakcja

Tajny program w Norwegii: przez lata lekarze pobierali organy ze zwłok dzieci

Jak podaje Gazeta Wyborcza, jeden z norweskich profesorów tłumaczył, że każdy, kto słyszał płacz rodziców po stracie dziecka, powinien zrozumieć motywację lekarzy. Ale norweski Instytut Zdrowia Publicznego wszczął kontrolę i natychmiast wstrzymał…
Gazeta Wyborcza
Prasa

W Bydgoszczy zaczynają kształcić inżynierów telemedycznych.…

Senat za zwolnieniem karetek pogotowia z opłat autostradowych