Absynt z alkoholem metylowym

500 butelek zawierających alkohol metylowy zabezpieczyła w Bystrzycy czeska służba celna. W związku z tym główny inspektor sanitarny przypomina, że spożywanie alkoholu niewiadomego pochodzenia może prowadzić do śmierci.Na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja dotycząca przeprowadzonej kontroli na terenie zakładów w miejscowości Bystrzyca. Podczas kontroli ujawniono 500 butelek alkoholu o nazwie Absinth, który zawierał w swoim składzie niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy. Producentem zakwestionowanego alkoholu jest firma VAPA DRINK s.r.o. Mają zieloną etykietę z wyraźnym czerwonym napisem: ABSINTH 60%. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego absyntu znajduje się w punktach sprzedaży.

W związku z powyższym główny inspektor sanitarny ponownie przypomina, że spożywanie alkoholu niewiadomego pochodzenia, nawet w butelkach łudząco przypominających oryginalne produkty, może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.


Dawka alkoholu metylowego zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego wynosi od 4 do 15 ml. Minimalna dawka śmiertelna to tylko 30 ml. W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są takie same jak po wypiciu alkoholu spożywczego – pobudzenie, wesołkowatość, wzmożona aktywność fizyczna i psychiczna. Po kilku godzinach od zatrucia (czas wystąpienia objawów zależy od wypitej ilości metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia). Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Następują: spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca oraz zaburzenia widzenia (czasem występujące z opóźnieniem) do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty.


autor/ źródło: gis.gov.pl


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
"Nawet dobre pomysły obecnego ministra mogą nie zyskać akceptacji". Arłukowicz mimo wszystko na wylocie?


Wiele rozwiązań zmian w funkcjonowaniu systemu opieki zdrowotnej, przedstawionych przez ministra Bartosza Arłukowicza, wydało się ekspertom…Prezydent podpisał ustawę dotyczącą transgranicznej…

Nowy czas pracy pracowników medycznych a wynagrodzenia

Redakcja

NFZ wyłapuje pacjentów zapisanych do kilku kolejek jednocześnie

Jak podaje „Gazeta Pomorska” NFZ wysyła do takich pacjentów listy z prośbą o zadeklarowanie się, którego lekarza wybierają. - Przy rejestracji do specjalistów, np. endokrynologa lub specjalisty chorób naczyń, pacjent…
pomorska.pl
Prasa

Nowe deklaracje wyboru lekarza to bubel?

Wiceprezes NFZ o pacjentach z podejrzeniem raka w…

Prezes NRL pisze do ministra zdrowia ws. pakietu onkologicznego

Butelka whisky to wyraz wdzięczności czy już łapówka?

Rada UE przyjęła przepisy zwiększające bezpieczeństwo…

Szczepionka najskuteczniejszym sposobem zapobiegania…