50 zł za wystawienie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego

Od czwartku (11 grudnia) lekarze rodzinni, opieki specjalistycznej oraz lekarze w szpitalach mogą testować wystawianie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego; taką możliwość uruchomił NFZ - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jak dodał, chodzi o testowanie wypisywania kart, m.in. ich drukowanie.Minister dodał, że na wypisywanie przez lekarzy rodzinnych wspomnianej Karty przeznaczonych zostanie 80 mln zł. - Lekarz będzie średnio nagradzany sumą ok. 50 zł za wystawienie pacjentowi skierowania na szybką ścieżkę onkologiczną - mówił Arłukowicz.

Wyjaśnił, że chodzi o sytuację, gdy zdaniem lekarza istnieje "choć cień możliwości", że u pacjenta występuje choroba nowotworowa.

Z początkiem roku ma wejść w życie tzw. pakiet onkologiczny, w związku z czym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Zgodnie z tymi przepisami lekarze rodzinni mają wykazać się większą "czujnością onkologiczną" i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Od przyszłego roku zmienić się ma system finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Premiowani mają być lekarze, którzy będą zlecać badania diagnostyczne.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Jak rozliczyć w AOS pacjenta bez karty DiLO?


Lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (podobnie jest w przypadku świadczeń szpitalnych) wydaje kartę diagnostyki…Redakcja

Obowiązkiem lekarzy jest informowanie o metodach leczenia, aptekarzy - o lekach

Prawo farmaceutyczne zakazuje publicznej reklamy leków Rx. Jedyny wyjątek ustanawia w odniesieniu do szczepień ochronnych objętych komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego. W tym kontekście pojawił się pogląd, że szczepionki można reklamować…
S.Molęda, portalemedyczne.pl
Prawo i zarządzanie

Katowice: dyrektor Górnośląskiego Centrum Zdrowia…

Prywatne przychodnie podnoszą ceny - zbyt dużo chętnych

Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię, opisy chorób…

BCC ws. projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne

Ministerstwo Zdrowia swoje, NFZ swoje, czyli jak wydłużyć…

Będą zmiany w finansowaniu zakładów opiekuńczo-leczniczych

GIF wycofuje z obrotu popularną maść na bóle stawów…

Nieinwazyjna diagnostyka prenatalna