50 zł za wystawienie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego

Od czwartku (11 grudnia) lekarze rodzinni, opieki specjalistycznej oraz lekarze w szpitalach mogą testować wystawianie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego; taką możliwość uruchomił NFZ - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jak dodał, chodzi o testowanie wypisywania kart, m.in. ich drukowanie.Minister dodał, że na wypisywanie przez lekarzy rodzinnych wspomnianej Karty przeznaczonych zostanie 80 mln zł. - Lekarz będzie średnio nagradzany sumą ok. 50 zł za wystawienie pacjentowi skierowania na szybką ścieżkę onkologiczną - mówił Arłukowicz.

Wyjaśnił, że chodzi o sytuację, gdy zdaniem lekarza istnieje "choć cień możliwości", że u pacjenta występuje choroba nowotworowa.

Z początkiem roku ma wejść w życie tzw. pakiet onkologiczny, w związku z czym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Zgodnie z tymi przepisami lekarze rodzinni mają wykazać się większą "czujnością onkologiczną" i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Od przyszłego roku zmienić się ma system finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Premiowani mają być lekarze, którzy będą zlecać badania diagnostyczne.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
MZ w sprawie finansowania POZ


Resort zdrowia informuje, że prowadzi negocjacje z organizacjami zrzeszającymi lekarzy rodzinnych w sprawie kształtu finansowania działalności…Od 2015 r. chcemy tworzyć domy dziennego pobytu dla…

Pacjenci szukają tańszych odpowiedników leków:…

NFZ opublikował zarządzenie dotyczące podwyżek…

Sądy częściej orzekają na korzyść pacjentów…

Redakcja

Alergie coraz większym problemem w Europie. W diagnostyce pomocny może się okazać polski wynalazek

– Narastająca skala zachorowań na alergię jest dużym problemem. Komisja Europejska szacuje, że do 2025 roku już połowa Europejczyków będzie dotknięta chorobami alergicznymi – mówi…
Infonfz/Mewseria
Artykuł

Cesarki załatwiane na lęk przed porodem

Ratownicy medyczni podejrzewają, że w karetkach…

Zdaniem brytyjskich naukowców alzheimerem można…

Ministerstwo Zdrowia podziela zdanie NIK ws. nocnej…