50 zł za wystawienie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego

Od czwartku (11 grudnia) lekarze rodzinni, opieki specjalistycznej oraz lekarze w szpitalach mogą testować wystawianie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego; taką możliwość uruchomił NFZ - poinformował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jak dodał, chodzi o testowanie wypisywania kart, m.in. ich drukowanie.Minister dodał, że na wypisywanie przez lekarzy rodzinnych wspomnianej Karty przeznaczonych zostanie 80 mln zł. - Lekarz będzie średnio nagradzany sumą ok. 50 zł za wystawienie pacjentowi skierowania na szybką ścieżkę onkologiczną - mówił Arłukowicz.

Wyjaśnił, że chodzi o sytuację, gdy zdaniem lekarza istnieje "choć cień możliwości", że u pacjenta występuje choroba nowotworowa.

Z początkiem roku ma wejść w życie tzw. pakiet onkologiczny, w związku z czym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Zgodnie z tymi przepisami lekarze rodzinni mają wykazać się większą "czujnością onkologiczną" i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Od przyszłego roku zmienić się ma system finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Premiowani mają być lekarze, którzy będą zlecać badania diagnostyczne.


autor/ źródło: PAP


Zobacz też

 Przeczytaj dodatkowo
Radziewicz-Winnicki: nieskuteczne leczenie bólu to błąd medyczny


Mamy problem z leczeniem bólu nowotworowego w Polsce. Walczymy o zmianę świadomości wszystkich uczestników tego procesu, przede wszystkim…40 proc. leków w Polsce to zamienniki. Wszystko z…

Ministerstwo Zdrowia ogłasza nabór na stanowisko…

Co stoi na przeszkodzie, żeby każdy Kowalski sam…

Porozumienie Zielonogórskie popiera protest pielęgniarek

Szybka diagnoza i leczenie to zdrowszy mózg u chorych…

Beata Małecka – Libera nowym ministrem zdrowia?

Największe w Polsce Medyczne Centrum Przetwarzania…

Około 90 proc. chorych na astmę szybko przestaje…

Może powstać pakiet dotyczący opieki paliatywnej…